neděle 14. dubna 2013

Pěstuj víc, nakupuj míň....

Po delší době  sem opět sednul k psaní, protože bych se s vámi chtěl podělit o svoji novou filozofii :) V podstatě bych řekl, že to je vyústění toho minimalismu, o kterém jsem tu už psal několikrát a zároveň i takového malého návratu k přírodním věcem a práci, která byla dříve naprosto běžná.

V podstatě mě k tomu hodně posunulo video z TEDu, které najdete ZDE. Toto zahradničení pomáhalo spoustě lidí a zároveň pomáhá snižovat jejich závislost na obchodech, ve kterých jste pouze našli zeleninu, která byla sklizená dlouho před tím, než vůbec stihla dozrát. Následně dozrávala díky nějaké chemii a technologii. Ostatně zelenina z obchodu je jedna velká chemie když vezmeme v úvahu různé pesticidy, herbicidy a další (nejsem odborník), které se na rostliny používají jenom aby byli větší, rostly rychleji a tak dále. Při pohledu na cenu bio produktů se vám zase protočí panenky...

Takže proč si nevypěstovat vlastní zeleninu? Nebo aspoň část z ní?... Vzal jsem si to jako svoje osobní heslo pro tento rok -> Pěstuj víc, nakupuj míň. Ve výsledku to ušetří nejen vaši peněženku ale i to pomůže vašemu zdraví. Někdo by ještě mohl namítat, že bydlí v bytě a že na to nemá místo, čas atd. Bydlím taky v bytě (2+1) a s trochou kutilství se dá pěstovat spousta věcí aniž by vás to nějak více omezovalo. Osobně jsem tento rok (poprvé) zasadil různé bylinky (vždycky jsou lepší čerstvé než ty sušené z obchodu), 5 keříků cherry rajčátek, fazole (možná k nim přidám hrách), a ještě čekám na dodávku balkonových jahod, citronovníku, limetky, banánovníku a pár dalších bylinek. Všechno se sem vleze. I když uznávám, že budu muset vyměnit asi 2 okrasné květiny, abych měl květináče pro tuto dodávku :).

O tom, že to bylo správné rozhodnutí jsem přestal pochybovat hned minulý týden, kdy jsem si koupil cherry rajčátka u nás v albertu... klasika jako vždy - vybíral jsem takové aby byli co nejvíc červené, ale zase aby nebyly pomačkané atd... a výsledek? Nejlepší rajčátka, jaké tam zrovna měli byli pekelně kyselé, a chuť rajčete snad ani nepřipomínaly. a dalo by se pokračovat..  Není to tak náročné, spousty návodů najdete třeba na stránkách jaktak.cz a s trochou kreativity určitě přijdete na to, kam tu zeleninu umístit i u vás. Jelikož vidět, jak vám ty rostlinky pomálu rostou je obrovská radost :)

Díky že ste si udělali čas na přečtení, pokud se vám článek líbil, sdílejte ho prosím dál :) a nezapomeňte grow more, buy less :)

Žádné komentáře:

Okomentovat