pondělí 1. listopadu 2010

Proč a jak dostat svoje finance pod kontrolu


Uznávám, že zrovna já nemusím být ta správná osoba, která by mohla o něčem takovém psát. Ale za ty roky dělám už docela pokrok. A nyní můžu říct, že moje finance jdou zase správným směrem. A proč? 
Má to několik důvodů.
 • Přesné dosledování kam peníze jdou

 • Eliminace nepotřebných věcí - hlavně pokud to že je mám mě stojí peníze

 • Omezení zbytečným výdajů
 • Zaplacení nejdříve sobě, a potom až ostatnímJedno bez druhého by nebylo možné. Protože pokud nevíte kam peníze jdou, tak nemůžete ani zjistit, které vaše výdaje jsou zbytečné a omezit je. A pokud neomezíte svoje zbytečné výdaje, tak vám zase nezůstanou peníze na to abyste mohli zaplatit sobě (investovat) a zároveň zaplatit i všechny ostatní věci.Rád bych se dnes zaměřil na ten první bod - přesné dosledování kam peníze jdou.Proč to vůbec dělat? Proč bych měl věnovat těch pár minut denně navíc na to abych si zapsal za co jsem peníze utratil? Kromě těch důvodů uvedených výše bych rád ještě zmínil tyto...

 • Protože pokud víte kudy k vám peníze přicházejí a kudy odcházejí, tak máte daleko větší kontrolu nad tím kolik jich pustíte pryč a kolik z nich zůstane u vás a kolik z nich se vám dokonce rozmnoží.
 • Umožní vám to daleko snadněji plánovat své finanční potřeby

 • Budete mít přehled o tom kde co máte a kolik si můžete zhruba ještě dovolit dát bokem, tak abyste mohli v klidu žít dál a nemuset vybírat ze zainvestovaných peněz.

 • Zjistíte že i malé částky každý den, týden, měsíc… můžou za rok dát dohromady obrovskou sumu peněz.A teď se pojďme podívat na to jak ty peníze pod kontrolu nějak dostat. Těch způsobů je několik. Můžete využít nějaký komplexní program typ MS Money, nějakou webovou službu jako je například hodně dobrý www.mint.com. A nebo si udělat vlastní tabulku třeba v MS Excel.  Já osobně využívám právě ji. Protože není závislá na žádném dalším programu, připojení na internet a hlavně je přesně taková jakou si ji já udělám.Co by měl takový program umět, nebo co byste si v takové tabulce v excelu měli udělat?

 • Rozdělení na měsíce - každý měsíc je jiný a ideální je psát si každý měsíc do nového listu
 • Roční pohled - kde uvidíte jak si vedete během celého roku (ideálně mít i možnost srovnání mezi jednotlivými měsíci)
 • Investice - měli byste mít přehled jak a kde máte investované svoje peníze a jak vám tyto peníze vydělávají, popř. jak máte rozdělený majetek.

 • Evidenci dluhů a pohledávek - ideální pokud si nepamatujete komu jste kdy půjčili, popř. že někdo půjčil vám atd.Může to obsahovat spousty dalších věcí, přesně podle vaší potřeby - různé grafy, ukazatele, poznámky, upozornění atd. Proto mám rád právě ten excel. Vypadá přesně podle toho jak chci já a když chci něco změnit, přidat nebo tak,.. Tak to prostě udělám.Tabulku v excelu tak jak ji používám (bez pár drobných úprav) si můžete stáhnout ZDE.

Nový odkaz:
http://www.edisk.cz/stahni/85141/Finance-prazdna.xls_369.5KB.html

4 komentáře:

 1. Wow, ta tabulka je Jirko hustá :D
  Já si to vedu primitivně na papír :) Ale získala jsem i díky tomu přehled a nestačím se divit :D

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tak... tabulka se dá aji různě poupravit dle potřeby atd :))

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj, náhodně jsem zabrousila na tvůj blog :-) tabulka bohužel už na odkazu najde stáhnout :-( mohl bys případně postnout nový link? díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj :) tady je novej odkaz :)
   http://www.edisk.cz/stahni/85141/Finance-prazdna.xls_369.5KB.html

   Vymazat